woolash reviews
در برقی اتوماتیک و کرکره
ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
با بهترين سس هاي تند دنيا آشنا شويد تجهيزات فست فود و راه اندازي فست فود
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :alipour
تاريخ: ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۲۳:۵۲

سس تند از آن دسته خوردني‌هايي مي باشد كه بر رمز سفره‌ها و ميزهاي غذا در همه‌ جاي عالم از «كره‌ي جنوبي» گرفته تا آمريكاي جنوبي وجود دارد و همانند ارز و جلد گذرنامه، اين تركيب‌هاي سنتي فلفلي حرف‌هاي متعددي در زمينه‌ي فرهنگ و تمدن و آداب و رسوم كشورهايشان دارند . چه تند و آتشين باشند و چه تنها بو و طعم غذا را بهبود ببخشند، اين ۱۱ سس از واجبات آشپزي براي اشخاص محلي ميباشند و ميل كردن غذا در بيرون از كشور را لذت‌بخش‌تر مي‌نمايند . 

راه اندازي فست فود
سمبل، اندونزي سس تند سمبل گونه‌هاي مختلفي از اين سس در «اندونزي» گرفته تا كشورهاي آسياي جنوبي مثل «سنگاپور» و «سريلانكا» تهيه و تنظيم ميشود . فلفل قرمز، سير، نوعي پياز قرمز كوچك و گوجه‌فرنگي در هاونگ‌هاي سنتي سنگي كوبيده گرديده و آنگاه براي خوش طعم كردن عمده آن با آبليمو و عصاره‌ي ميگو تفت داده ميگردد . در اندونزي سس سمبل را تقريبا كنار هر غذايي مي بضاعت و توان يافت . نظير برنج‌هاي محلي، «ناسي گورنگ» (nasi goring) و «باكسو» (bakso) كه انواعي از گوشت‌هاي قلقلي محلي اين مرزوبوم مي‌باشند . 
سس فلفل سياه شيتو، غنا سس تند شيتو كلمه‌ي «شيتو» در بخش اعظمي از گويش‌هاي محلي «غنا» به معني فلفل مي باشد ولي از اين كلمه و واژه براي اشاره به تركيبي كه با گوجه‌فرنگي، زنجبيل، سير، ميگوي كم آب شده و فلفل قرمز تهيه و تنظيم گرديده هم به كارگيري مي گردد . پس از تركيب كردن اين مواد، عصاره‌ي به دست آمده براي يك سري ساعت تحت حرارتي قليل قرار مي گيرد و تبديل به سسي با رنگ قهوه‌اي سوخته مي گردد كه نيز با گوشت و نيز با ماهي طعمي لذيذ خواهد داشت . فرمان پخت دقيق اين سس از محله‌اي به محله‌ي ديگر فرق مي‌نمايد ولي مزه خوش‌مزه و تند اين مخلوط براي عاشقان غذاهاي غنايي به آساني قابل تشخيص هست . 
آجي ورده، پرو سس تند آجي ورده قسمت داراي اهميت اين سس تند سبز رنگ و غليظ، فلفل آجي است كه از گياهان محلي آمريكاي جنوبي محسوب شده و آشپزهاي ميهن «پرو» مضاعف از آن استفاده مي نمايند . براي تهيه‌ي اين سس كافي مي‌باشد عصاره‌ي فلفل آجي، هالاپينو، روغن زيتون، پيازقرمز، سير، آبليمو، گشنيز و مايونز را با هم مخلوط نماييد و سس تند خانگي خود را با بشقابي از «لومو سالتادو» (گوشت سرخ شده‌ تابه‌اي) يا اين كه يك برياني لذيذ سرو فرمائيد و درصورتي كه چيزي از آن باقي ماند با تكه‌اي نان تازه نوش جان فرمائيد . 
كوچوجنگ، كره‌ جنوبي سس تند كوچوجنگ نيز شور و هم شيرين، اين چاشني لذيذ كه در كره‌ي جنوبي تهيه و تنظيم مي‌گردد تجربه‌اي استثنايي براي شما رقم خواهد زد . اين مخلوط از برنج چسبناك كه تأمين كننده‌ي مزه شيرين است، تخمير سويا كه طعمي گوناگون را به آن ميافزايد و فلفل قرمز رنگ كه تندي آن را به ارمغان مي‌آورد تشكيل گرديده مي‌باشد . از «كوچوجنگ» (Gojuchang) در حجم بالايي براي خواباندن مواد غذايي در آن و به عنوان سس كره‌اي به كارگيري ميگردد و نقشي كليدي در غذاهاي دوستداشتني اين ميهن نظير «كيميچي» (تشكيل گرديده از سبزيجات خصوصاً كلم) و «بيبيمباپ» (كاسه‌اي برنج به هم پا مخلفلات) ايفا مي‌نمايد . 
پيري پيري، پرتغال سس تند پيري پيري ريشه‌ي سس «پيري پيري» مرز و بوم «پرتغال» مي باشد . البته اين تركيب را در كشورهايي نظير «آنگولا» و «موزامبيك» در جنوب آفريقا كه هنگامي مستعمره‌هاي پرتغال بوده‌اند نيز مي‌توان ديد . فلفل شيرين «پيمنتو» (pimento) و فلفل قرمز رنگ در كنار ادويه‎‌هايي مثل پاپريكا و برگ رايحه تركيبات تشكيل دهنده‌ي اين سس تند هستند . براي لذت بردن از مزه فوق‌العاده‌اي اين سس، پاره اي مرغ را با زغال كباب نماييد و با سس تند پيري پيري ميل نماييد . 
سس فلفلي اسكاچ بونت، جامائيكا سس تند اسكاچ بونت اين سس به شدت تند از نوعي فلفل كارائيبي تنظيم شده كه طبق مقياس اسكويل حدود ۱۰ برابر از هالاپينو تندتر است . ميوه‌هاي گرمسيري مانند انبه و آناناس اغلب به اين سس محلي ميهن «جامائيكا» افزوده مي گردند تا با بيش تر كردن مزه‌اي نسبتا شيرين، از تندي وحشيانه آن بكاهند . برندهاي مشهوري مثل «پيكاپپا» (Pickapeppa) و «واكرزوود» (Walkerswood) گونه هاي مختلفي از اين سس‌هاي فلفلي را مي سازند كه دست‌پخت شما را به سوزاني آفتاب كارائيب كنند . 
سحوق (سحاوق)، يمن سس تند سحوق سحاوق سحوق يا اين كه سحاوق از اجزاي با اهميت آشپزي «يمن» است و به تيتر نماينده‌اي از ادويه‌هاي خاورميانه مانند گشنيز، زيره‌ي سبز و هل نيز محسوب مي شود . در سه رنگ قرمز، قهوه‌اي و سبز تنظيم ميشود كه سبز و قرمز‌رنگ محبوب‌ترين انواع آن هستند . گياهاني مثل گشنيز و جعفري به نوع سبز سحوق تازگي و تازگي و رنگ ميبخشند و در عين حالا اندكي از تندي فلفل قرمز مي‌كاهند . دسته كم‌ياب‌تر اما به همان مقدار خوش‌مزه‌ي سحاوق كه رنگ قهوه‌اي دارد از گوجه‌فرنگي براي كامل‌تر كردن ادغام استفاده مي‌كند . 
اسم پريك، تايلند سس تند نام پريك ممكن است سس «سيراچا» معروف‌ترين سس «تايلند» باشد اما گذشتن از «نام پريك» هنگام ميل كردن غذاهاي تايلندي در رستوران‌هاي محلي اين ميهن ممكن نمي باشد . سس ماهي و عصاره‌ي ميگوي تخمير گرديده با تكه‌هايي از فلفل قرمز، سير و نوعي پياز قرمز رنگ كوچك تركيب شده تا يك سس تند استثنايي را تشكيل دهد و بعد با مواد ديگري مثل انبه، علف ليمو (سرده) يا تمر هندي تركيب مي‌گردد . اين سس را مي‌توانيد با يك ظرف نودل ميل نمائيد يا اين كه با يك پر كاهو و هيچ مصرف غلطي براي آن وجود ندارد اروس پيستا ، مجارستان سس تند اروس پيستا اين سس ساده كه از دو نصيب پاپريكا و يك قسمت نمك تشكيل گرديده هست را مي‌توان با هر كدام از گونه‌هاي فلفل آنوم مثل فلفل دلمه‌اي شيرين يا اين كه فلفل‌هاي تند كاين تهيه كرد . «اروس پيستا» (Erős Pista) از محبوب‌ترين انواع سس تند در «مجارستان» بوده كه به عنوان انتخاب اوليه در طبخ غذاهاي محلي مثل گولاش و چيكن پاپريكاش محسوب مي‌شود . هم‌چنين مي توانيد اين سس را مستقيما با نان مجارستاني لانگوس ميل نماييد . 
هاريسا، آفريقاي شمالي سس تند هاريسا مقداري جعفري را به همپا زيره‌ي سبز و دانه‌ي زيره به اندكي سير، پياز و فلفل قرمز كبابي طولاني تر نمائيد و به همين آساني شما سس تند و دودي هاريسا را تهيه و تنظيم كرده ايد . ريشه‌ي اين سس لذيذ ناحيه‌ي «مغرب» در شمال آفريقا بوده كه شامل كشورهايي مثل «تونس»، «الجزاير» و «مراكش» مي باشد . خورشت‌ها و گوشت‌هاي آرام‌پز شده به وفور در اين حوزه‌ يافت مي گردند كه هاريسا را به انتخابي صريح براي ملازمت و همراهي با اين غذاها تبديل ميكند . يك قاشق مالامال از اين سس براي تند كردن يك پيش دستي بدون نقص از غذايي نظير بلغور عربي كافي مي‌باشد . 
سس تند لوئيزيانا استايل، جنوب آمريكا سس تند لوئيزيانا استايل سس تند لوئيزيانا استايل كه از كيجن‌ها (فرانسوي تبارهاي جنوب آمريكا) قرض گرفته گرديده است، در سراسر اين مرز و بوم خصوصاً قسمت‌هاي جنوبي «آمريكا» يافت مي‌شود . ساكنان ايالات متحده با برندهايي مثل «تبسكو» (Tabasco)، «كريستال» و «فرنكس رد هات» (Frank’s Red Hot) آشنايي دارا هستند كه از آن ها براي ساخت سس بوفالو براي طبخ پر و بال مرغ به كار گيري مي‌شود . طعم تند سس لوئيزيانا استايل از فلفل كاين گرفته ميشود البته اين مزه ترش سركه هست كه شما را مجذوب اين سس ميكند . 

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]